روسیه سفیر ژاپن را احضار کرد ++ نو رنگ

خرداد؛ سفیر ژاپن در مسکو به وزارت خارجه روسیه احضار و مراتب اعتراض روسیه به اقدامات و اظهارات ضدروسی توکیو و نیز نقض اصول سفر بدون روادید به جزایر کوریل به وی ابلاغ شد.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای خاطرنشان کرد: تایوهیسا کوزوکی امروز به وزارت امور خارجه روسیه احضار شد و ایگور مورگورلوف معاون وزیر خارجه روسیه به وی اعلام کرد که اعتراضات ژاپن به اقدامات روسیه در سرزمین خود (جزایر کوریل) که در جنگ دوم جهانی به طور قانونی به این کشور الحاق شده غیرقابل قبول است.
طرف روسی تصریح کرد که اظهارات مقام های ژاپنی در مورد سفر مقام های دولت روسیه به جزایر کوریل که بخشی از استان ساخالین است و نیز برگزاری برنامه های مختلف در آنجا ازجمله در عرصه های اجتماعی، اقتصادی و دفاعی، در مرز تلاش برای مداخله در امور داخلی روسیه است.
 به سفیر ژاپن همچنین یادداشتی با مضمون اعتراض قاطعانه به موارد نقض سفر بدون روادید از سوی ژاپنی ها به جزایر کوریل تسلیم شد.
به طرف ژاپنی لزوم رفتار منصفانه در خصوص گروه های گردشگری بدون روادید به کوریل گوشزد شد.  
سفیر ژاپن اعلام کرد که این موارد را به اطلاع دولت متبوع خود خواهد رساند.

یاد اور می شود که جمعه گذشته دمیتری مدودف نخست وزیر روسیه به جزایر کوریل سفر و در بازدید از جزیره ایتوروپ اعلام کرد که جزایر کوریل جنوبی بخش جدایی ناپذیر روسیه است و اعتراض طرف ژاپنی به سفر مقام های روسیه اهمیتی ندارد.
مدودف یه خبرنگاران گفت: ما درباره سرزمین خود حرف می زنیم، جزایر مورد بحث بخشی از استان ساخالین است بنابراین وقتی از کشور خود سخن می گوئیم نباید نگران اظهار نظر دیگران باشیم.

مدودف ادامه داد: باوجود روابط خوب با ژاپن و تمایل ما برای توسعه روابط دوستانه با این کشور، مقام های روس به جزایر کوریل یا هر منطقه دیگر فدراسیون روسیه بدون هماهنگی و کسب موافقت کشور دیگری سفر خواهند کرد.

وی ادامه داد: علاوه بر آن هر چه اعتراض به این موضوع بیشتر شود دلیل محکم تری برای انجام سفرهای بیشتر مقامات دولتی در منطقه پدید می آید و ما بیشتر از قبل به این مناطق خواهیم آمد.

روسیه و ژاپن با وجود گذشت حدود ۷۰ سال از جنگ دوم جهانی، هنوز موافقتنامه صلح امضا نکرده اند؛ زیرا توکیو امضای موافقتنامه را مشروط به واگذاری جزایر کوریل کرده که در پایان جنگ دوم جهانی به تصرف نیروهای شوروی درآمد و روسیه نیز با وجود فروپاشی شوروی، همچنان مدعی حاکمیت این منطقه است و آن را به عنوان پیامدهای جنگ دوم جهانی تمام شده و غیرقابل بازگشت می داند.

سایه مالکیت چهار جزیره جنوبی کوریل بر روابط اقتصادی و سیاسی توکیو و مسکو و همچنین برنامه سفر رئیس جمهور روسیه به ژاپن که قرار است اواخر سال جاری میلادی انجام گیرد، سنگینی می کند و انتظار می رود مقامات ژاپنی این موضوع را در جریان مذاکرات با «ولادیمیر پوتین» بار دیگر مطرح کنند.
مسکو پیشتر هم اعلام کرده بود که حاکمیت روسیه بر جزایر کوریل جنوبی قابل تردید نیست و نتایج کنفرانس یالتا، بیانیه پتسدام و برخی دیگر از اسناد موید این واقعیت است.
جزایر کوریل جنوبی شامل ‘کوناشیر’، kunashir ‘ایتوروپ’، iturup ‘هابومای’ habomai و ‘شیکوتان’ shikotan از یک سو به دلیل برخورداری از منابع نفت و گاز و نیز ذخایر آبزیان و از سوی دیگر واقع شدن در اقیانوس آرام از موقعیت راهبردی برای روسیه و ژاپن برخوردار است.
جزایر کوریل، همچنین محل ورود زیردریایی های روسیه به اقیانوس آرام شده است از این رو اهمیت راهبردی نظامی برای مسکو پیدا کرده است بنابراین به نظر نمی رسد روس ها قید آن را بزنند.

ادامه استقرار نظامیان روس در این جزایر که پنج هزار نفر هستند، سبب شده دو کشور قرارداد صلح امضا نکنند. از نوامبر سال ۲۰۱۰ که «دمیتری مدودف»رئیس جمهوری وقت روسیه از جزایر کوریل بازدید کرد، مناقشه توکیو و مسکو بر سر این جزایر وارد مرحله ای جدیدی شد که تا امروز ادامه داشته است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *