دسته‌ها
خرید

خرید لباس ورزشی بحران پشت بحران گریبان شوراها را می‌گیرد

رئیس شورای عالی استانها با انتقاد از طرح انتخاب شهردار از سوی وزارت کشور و استانداریها گفت: بحران پشت بحران گریبان شوراها را می گیرد،این طرح برود طرح دیگری می آید و مشکل دیگری برای شورا ها آفریده می شود.
به گزارش خبرنگار ايلنا، مهدی چمران رئیس شورای عالی استانها با اشاره به طرح انتخاب شهردار به پیشنهاد وزارت کشور اظهار داشت:سپردن انتخاب شهردار به وزارت کشور مغایر با اصل 44 قانون اساسی و سیاست های کلی نظام جمهوری اسلامی است.
به اعتقاد او ،این درست نیست که استانداریها را مسئول امور داخلی شهرها بکنیم چرا که این امر تجربه شکست خورده در سالهای پیش و حتی در سایر کشورهاست.
رئیس شورای عالی استانها با اشاره به اینکه سپردن انتخاب شهردار به وزارت کشور و استانداریها چیزی جز تحجر را به یاد نمی آورد.
گفت : البته دوستان پیشنهاد دهنده این طرح هدف خیری داشتند چرا که در برخی از شهرهای ما مشکلات بسیاری وجود دارد و شهرداران هنوز بسم ا… نگفته و کار خود را شروع نکرده اند کارشان تمام شده و استیضاح می شوند.
به گفته چمران،در حال حاضر 60 شهر شهردار ندارد و چندین شهر با سرپرست اداره می شوند که البته تمام این مشکلات در تصمیمات نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی تاثیر گذار است.
رئيس شوراي عالی استان ها ، ادامه داد:البته نباید عملکرد شورای عالی استانها که کمتر از 10 سال از عمر آن می گذرد را با مجلس شورای اسلامی که صدمین سال خود را سپری می کند را مقایسه کرد.
او به نشست اخیر خود با شهرداران شهرهای بالای یکصد هزار نفر جمعیت اشاره کرد و گفت:آنها مطرح می کردند که یا با کارهای ما مخالفت می شود یا استیضاح می شویم یا اینکه نیروهای جدید به ما تحمیل می گردد. این مشکلات را باید خودمان رفع کنیم اگر اینکار را نکنیم دیگران می آیند و ما را رفع می کنند.
رئیس شورای عالی استانها افزود: نمایندگان محترم مردم درمجلس به مشکلاتی که انتخاب شهردار توسط وزارت کشور استانداری ها داردنیز توجه کنند.
او ادامه داد: بحران پشت بحران گریبانگیر شوراها می شود . این طرح برود طرح دیگری می آید و مشکل دیگری آفریده می شود ما مجبوریم که این مشکلات را سپری کنیم و با آنها مقابله کنیم .چمران خاطر نشان کرد :ما باید در شوراهای روستا، بخش وشهر منسجم باشیم در غیر اینصورت مضمحل می شویم. اگر جدا از هم باشیم نه مردم از ما راضی هستند و نه خدا از ما .
رئیس شورای عالی استانها افزود:طی هفته های گذشته بحث انتخاب شهردار توسط مردم از سوی عده ای از نمایندگان عزیز در مجلس شورای اسلامی مطرح شد که البته ما احترام زیادی برای آنان قائل هستیم و هر نوع انتخابی که از سوی مردم انجام شود را پسندیده می دانیم و باید بگوئیم که انتخاب شهردار یک انتخاب کاملاٌ تخصصی است و با انتخابات سیاسی همچون انتخاب ریاست جمهوری فرق دارد.
او ادامه داد: با سپردن انتخاب شهردار با رای مستقیم مردم باید یک چرخ دنده را از دستگاه عظیم شورایی در بیاوریم بنابراین کل تنظیمات این دستگاه بر هم می ریزد البته باید از اول قانون شوراها نگاشته شود تا این سیستم هماهنگ گردد و ابهاماتی چون نحوه استیضاح شهردار نیز باید رفع گردد.
چمران ادامه دارد:این طرح در کمیسیون شوراها رد شد اما در جلسه بعد که در بی خبری شورای عالی استانها برگزار شد، تصمیم گرفته شد که بحث انتخاب شهردار به وزارت کشور سپرده شود که البته باید بگوئیم که این پیشنهاد بازگشت به عقب و سپردن امور به دوش دولت است و امور از دست مردم خارج می شود.
رئیس شورای عالی استانها درادامه به روایتی از امام هادی (ع) اشاره کرد و گفت : ایشان فرموده اند که خودتان ، خودتان را موعظه کنید.بنابراین ما هم باید از این روایت بهره بگیریم و خودمان،خودمان را موعظه کنیم تا مشکلات رفع گردد .
چمران ضمن بیان اینکه شورای عالی استانها از جایگاه بالایی برخوردار است،گفت:ما نمایندگان کل کشور هستیم و باید با توان و سعه صدر بیشتر و ارایه کار قوی تر بایستیم و نشان دهیم عصاره همه شوراها چه افرادی هستند باید از درگیریهای کوچک و داخلی بپرهیزیم تا بتواننند در جاهای دیگر آبروی ما باشند.
به گفته چمران،در بسیاری از جاها طرح هایی که از سوی شورای عالی استانها به مجلس فرستاده شده است درست است که ایرادات کوچکی داشته اما بسیار به آنها بالیده ایم و مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز از آنها به شدت حمایت کرده است.
وی تصریح کرد:بنده از شورا به عنوان یک اصل مترقی قانون اساسی دفاع می کنم تا این نهاد تضعیف نشود.