دسته‌ها
خرید

خرید لباس ورزشی توزیع بودجه خشکسالی در همه استان‌ها و همه دستگاه‌ها!؟

سرویس مجلس : توزیع بودجه خشکسالی موجب نگرانی خیلی‌ها شده است. طبق آنچه منابع مطلع مرتبط اعلام کرده‌اند، در سال زراعی اخیر 7 استان و به ویژه استان یزد دچار خشکسالی شده‌اند. در این زمینه بودجه‌‌هایی اختصاص داده شد، اما از ابتدا به طور غیرمنطقی توزیع شد.
یحیی‌زاده، نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی درباره توزیع بودجه خشکسالی در کشور گفت: اشتباه اول این بود که این بودجه در کل کشور توزیع شد، در حالی که باید به استان‌هایی که دچار خشکسالی شده‌اند اختصاص می‌یافت.
 
وی اظهار داشت:  اشتباه دوم این بود که از 164میلیارد تومانی که به وزارت نیرو داده شد، فقط 4 میلیارد تومان به استان یزد داده شد که معلوم نبود منطق این توزیع چه بوده است.
یحیی زاده ادامه داد: اشتباه سوم این بود که چندی قبل، از طریق معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، به نمایندگان سراسر کشور به صورت تک تک و نه جمعی گفته شد که قرار است امسال مبلغی تا سقف 3 میلیارد تومان، از طریق خود نمایندگان در حوزه انتخابیه‌شان در دستگاه‌های مختلف، هزینه شود. بر همین مبنا، از نمایندگان خواسته شد نام دستگاه‌ها و پروژه‌هایی را که نیاز به بودجه دارد، به این معاونت اعلام کنند تا این پول توزیع شود.
وی اظهار داشت: اما حداقل در استان یزد صرفاً در حد حرف باقی مانده است. البته نمیدانم تا چه حد این موضوع، سلیقه شخصی بوده، اما بعد از مدتی معلوم شد این پول، عمدتاً از محل بودجه خشکسالی بوده است. وی با بیان اینکه محل مصرف 164 میلیارد تومان خشکسالی به این صورت بوده است، گفت: باید سوال شود که چرا بودجه خشکسالی باید از طریق نمایندگان و در همه استانها توزیع شود؟ همچنین باید مشمخص شود چرا بودجه خشکسالی صرفاً در بخش خشکسالی هزینه نمی‌شود و باید به همه پروژه‌ها و دستگاه‌ها اختصاص یابد؟ سوم اینکه چرا این بودجه نسبت به جمعیت، وسعت و شاخص‌های دیگر هر استان توزیع نمی‌شود؟
یحیی زاده تصریح کرد: این موضوع موجی از نگرانی در مسئولان استانی ایجاد کرده و انگیزه را از مسئولان توزیع بودجه در استان گرفته است. این مبلغ هنوز تخصیص داده نشده و قطعاً خیلی هم با نظر نمایندگان توزیع نمی‌شود و اگر نماینده هم اظهارنظری کند، خود معاونت برنامه‌ریزی روی آن اعمال نظر می‌کند و آن را به شکل دیگری، متفاوت با نظر نماینده توزیع می‌کند. اما در نهایت، از همین حالا اتهام ناروایی متوجه نمایندگان شده و آنها و مجلس، بی‌جهت به خاطر این مبلغ، در نظر مردم زیر سؤال رفته‌اند. با گذشت زمان و تخصیص این مبلغ، سؤالات و ابهامات بیشتر هم می‌شود.
وی درباره تصمیم دولت مبنی بر توزیع این بودجه از طریق نمایندگان گفت: در اواخر سال اولی که احمدی‌نژاد رئیس جمهور شده بود، برخلاف هر سال که مقدار ناچیزی لوازم ورزشی – مثل توپ و تور و. . . – به نمایندگان می‌دادند تا در شهرستانها توزیع کنند، این توزیع صورت نگرفت و با پیگیری ما، گفتند احمدی‌نژاد این کار را درست ندانسته و به درستی به این نتیجه رسیده که این کار، اجرایی است و بهتر است از طریق خود سازمان تربیت بدنی صورت بگیرد، علاوه بر این، به این وسیله بهره‌برداری‌های تبلیغاتی احتمالی از سوی نمایندگان هم ممکن بود صورت بگیرد که مناسب نبود.حالا در شرایطی که سال دیگر در همین روزها، با اقدامات اولیه برای انتخابات مجلس بعدی مواجه هستیم و مردم با اوج کارهای تبلیغاتی ما مواجهند، چرا باید این اتفاق در این حجم و به این شکل صورت بگیرد؟ این با رویه‌ای که ما از رئیس جمهور در ابتدای دولت نهم سراغ داشتیم، کاملاً منافات دارد.
 
یحیی زاده تصریح کرد: فکر می‌کنم چه خوب است تا دیر نشده، در کل کشور این موضوع لغو شود و بودجه‌ها به وسیله دستگاه‌های اجرایی و به شکل منطقی و عادلانه توزیع شود. اگر این بودجه، مختص خشکسالی است، در استان‌های دچار خشکسالی و برای پروژه‌های جهاد کشاورزی و آب و. . . هزینه شود. اگر بودجه چیز دیگری است، به دستگاه‌های مرتبط و برای پروژه‌های مصوب اختصاص یابد.
 
وی درباره اینکه چطور وقتی دولت چنین طرحی را مطرح کرده، نظری نداردید؟ گفت: در این دولت و در آستانه تنظیم بودجه 89، معاونت برنامه‌ریزی نبه بعضی نماینده‌ها برای حوزه‌های انتخابیه‌شان، کمک‌هایی در نظر گرفت که بی‌سابقه بود و سایر نمایندگان به شدت به آن اعتراض کردند و از این اقدام، به هر دلیل که صورت گرفته بود، به خاطر اختصاص آن به بعضی‌ها و تبعیض بین نمایندگان شدیداً انتقاد کردند. حدس می‌زنم احتمالاً  الان آقایان برای برون رفت از آن انتقادات، این شیوه را برگزیده‌اند که دست در جیب کنند و به قولی، «دم همه را ببینند». اما این شیوه اگر ادامه یابد، دور تسلسل می‌یابد و دیگر نمی‌شود جلوی آن را گرفت.
 
منبع: نشریه بشارت یزد
تازه ترین اخبار مجلس شورای اسلامی را در صفحه سرویس مجلس بخوانید.