دسته‌ها
خرید

خرید لباس ورزشی دوران گذران تورم روانی هدفمندسازی

متأسفانه اقتصاد کشور بنا به دلایلی بیمار است و این بیماری از طریق جراحی مرتفع میشود. یکی از جراحیهایی که برای اقتصاد لازم بود، هدفمندکردن یارانهها و حذف تدریجی آن است.
 
ضرورت این امر از مدتها پیش احساس شده بود، اما ما هیچگاه این هدفمندی را اجرا نکرده بودیم و در عوض تلاشمان این بود تا با مسکن‌هایی این درد و بیماری را به طور موقت برطرف کنیم. اما به هر حال این بیماری به طور بالقوه وجود داشت و اگر این جراحی خوب صورت بگیرد، مسلماً برای همیشه بیماری اقتصاد ما از بین میرود. هدفمندسازی یارانه‌ها هر زمان که صورت میگرفت، به نفع کشور بود. اکنون به دلیل اینکه همه مسئولان اجرایی کشور از دولت گرفته تا مجلس مصمم به پیاده‌سازی آن هستند، زمان بسیار مناسبی برای تحقق این امر است. 
یکی از مهمترین دستاوردهای اجرای هدفمندکردن یارانهها، ایجاد عدالت است. با توجه به اینکه در حال حاضر یارانه‌هایی که به کالاها تعلق میگیرد، زمینه‌ساز بهره‌مندی بیشتر اقشار مرفه جامعه است، با اجرای هدفمندکردن یارانه‌ها به کسانی که درآمد کمتری دارند، کمک بیشتری میشود و نوعی عدالت در بهره‌مندی از منابع صورت میگیرد. به عنوان مثال صاحبان خودرو که از یارانه بنزین بهره‌مند هستند را با افرادی مقایسه کنید که خودرو ندارند و در نتیجه از این یارانه بی‌بهره می‌مانند. با اجرای هدفمندکردن یارانه‌ها آن که مصرف کمتری از منابع انرژی دارد، یارانه دریافتی خود را میتواند در جاهای دیگر مورد استفاده قرار دهد.  
طرح هدفمندکردن یارانه‌ها نیازمند اجرای دقیق و نظارت کامل و همه‌جانبه بر حسن اجرا دارد. در عین حال طرحی که مجلس مصوب کرده، طرح جامعی است که پیش‌بینی همه چیز در آن شده است. از سوی دیگر دولت باید با نظارت دقیق مانع از احتکار مواد شود. اما در بحث تورم باید بگویم ما در حال گذران تورم روانی هدفمندسازی یارانه‌ها هستیم. این حالت از چند ماه پیش شکل گرفت و قیمت‌ها تحت تأثیر هدفمندکردن یارانه‌ها افزایش یافت، اما بعدها با نظارت دولت قیمتها تا حدودي  به وضع سابق بازگشت. این امر نشان می‌دهد اگر دولت خوب و بموقع نظارت کند و وارد عمل شود، در آینده هیچ مشکلی نخواهیم داشت.
 یکی دیگر از نگرانیهای مردم در زمینه هدفمندکردن یارانه‌ها و حذف آن، افزایش دفعتی و یکباره منابع انرژی و رشد چند برابر آنهاست. البته مجلس، دولت را موظف به افزایش تدریجی بهای کالا کرده است.
مجلس برای دولت برنامه‌ای پنج ساله را برای رسیدن به قیمت واقعی منابع انرژی پیش بینی کرده و از دولت خواسته است در طول پنج سال یارانه‌ها حذف شود. در چنین شرایطی اگر دولت بیاید و یکباره قیمتها را افزایش دهد، خلاف قانون عمل‌ کرده است. این برنامه حذف تدریجی البته مانع از ایجاد تورم نیز خواهد شد. دولت مصمم است طرح هدفمندکردن یارانه‌ها را اجرا کند و مردم مطمئن باشند با اجرای این طرح زیر نظر قانون هیچ جایی برای نگرانی باقی نمی‌ماند.
 اما در زمینه هدفمندکردن یارانه‌ها در حوزه کشاورزی؛ کمیسیون کشاورزی در این زمینه بسیار تلاش کرد تا یارانه را همچنان در این بخش حفظ کند، اما متأسفانه جز برای نهادهای کشاورزی مانند کود و بذر و مواردی از این دست مجلس حفظ یارانه را نپذیرفت. بنابراین تصور من این است که اگر در بخش کشاورزی از آن30 درصدی که دولت برای بنگاههای تولیدی در نظر گرفته یا 20 درصدی که برای قدرت مانور به منظور جلوگیری از تورم در اختیار دولت است، بخشی به کشاورزی اختصاص داده شود، مشکلات این حوزه مرتفع می‌شود، والا یکی از بخشهایی که در این زمینه به شدت ضرر میکند، بخش کشاورزی است. این امر بسیار خطرناک است، زیرا میتواند زمینه‌ساز تعطیلی کشاورزی شود. چون هزینه‌هایی که کشاورز متحمل میشود، در این صورت یعنی با هدفمندی یارانه‌ها با درآمدش مساوی و پایاپای خواهد شد، بنابراین کشاورزی دیگر مقرون به صرفه نخواهد بود. در واقع کشاورز آن هزینه‌هایی را که باید برای سوخت، بذر، اقدامات مکانیزه و غیره بدهد، با درآمد و عایدیاش از تولید و فروش محصولات برابر میشود. پس اگر دقت نظر نشود و دولت حمایتی از این بخش نکند، کشاورزی ما به طور جدی با ضرر روبه رو خواهد شد.
 
داود محمدجانی، نماینده مردم آباده، بوانات و خرم بید در مجلس شورای اسلامی
 
منبع: نشریه خبر جنوب