دسته‌ها
خرید

خرید لباس ورزشی قانونی برای افزایش تولید سیگار؟!

با این قانون تولید سیگار به 70 میلیارد نخ می‌رسدافزایش مصرف سیگار به‌ویژه در میان جوانان از یک سو و همچنین ورود انواع و اقسام مواد مخدر صنعتی از سوی دیگر هشدارهایی هستند که کشور و به‌ویژه خانواده‌ها را به طور جدی در معرض خطر قرار داده‌اند. افزایش مصرف سیگار و مواد مخدر صنعتی موجب شده تا حساسیت‌ها در این زمینه افزایش یابد و حتی نهادهای مختلف درصدد یافتن راهکارهایی برای کاهش این آمار باشند. در چنین شرایطی تصویب بند25 ماده 199 مورد اعتراض برخی نمایندگان از جمله نايب‌رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است.
اکبر رنجبرزاده، نماینده اسدآباد با اظهار تاسف درباره تصویب این قانون و ابراز امیدواری نسبت به اصلاح آن، به  بند25 ماده 199 که چندی پیش به تصویب نمایندگان مجلس رسید اشاره کرد و گفت: مجلس واردات کالاهای غیرضروري را ممنوع و در این بین سیگار را مستثنی کرده است. از سوی دیگر طبق همین قانون دولت برای کاهش مصرف سیگار مکلف شده، اما تولید سیگار خارجی معتبر با نشان تجاری اصلی را در کشور مجاز دانسته است، مشروط بر تعهد شرکت به عدم واردات.
نماینده مردم اسدآباد ادامه داد: در این ماده به صورت زیرکانه‌ای مواردی گنجانده شده بود. این قانون تجارت سیگار را در کشور رونق می‌دهد و به همین دلیل لازم است نمایندگان بار دیگر آن را مورد بررسی قرار داده، اصلاح کنند.
این نماينده می‌افزاید: در این ماده آمده است تولید سیگار باید به اندازه مصرف باشد، یعنی عملاً راه ورود تولید سیگار خارجی به کشور را آزاد گذاشته و این روند درستی نیست. این مسئله در برنامه چهارم توسعه هم نبوده که باید میان تولید و مصرف توازن وجود داشته باشد.
وی می‌گوید: اگر این قانون به دلیل ایجاد اشتغال و فرار از قاچاق سیگار هم مصوب شده باشد، باز هم معقول نیست و به بهانه ایجاد اشتغال نمی‌توان سلامت انسان‌ها را به خطر انداخت. جراحات ناشی از سیگار، طولانی‌مدت و غیرملموس است، به همین دلیل جامعه کمتر آن را احساس می‌کند و این پزشکان هستند که می‌دانند سیگار به واقع چه عوارض خطرناکی دارد.
رنجبرزاده درباره میزان مصرف سیگار داخلی کشور می‌گوید: طبق بررسی‌های صورت گرفته، مصرف سیگار در کشور حدود 40 تا 45 میلیارد نخ در سال است؛ 25 میلیارد نخ آن تولید داخلی، 10 میلیارد نخ تولید مشترک و 10 میلیارد هم قاچاق است. اما شک و تردیدی نیست که روند مصرف تا پایان برنامه در صورت اصلاح نشدن قانون، تا مرز 70 میلیارد نخ هم خواهد رسید.  
قانونی درمورد مواد مخدر صنعتی نداریم
موضوع دیگری که رئیس فراکسیون مبارزه با مواد مخدر مجلس به آن اشاره می‌کند، بحث مواد مخدر صنعتی است. وی می‌گوید: متأسفانه در این زمینه قانونی نداریم، اما مجلس مصوب کرده که دولت اجازه دارد لایحه‌ای مبنی بر قانون جامع مبارزه با مواد مخدر تهیه و به مجلس ارائه دهد.
نماینده مردم اسدآباد می‌گوید: تا امروز قانونی برای مصرف مواد محرک مانند قرص‌های اکس و شیشه نداریم و قضات نمی‌دانند به چه صورت با این موارد برخورد کنند. به همین دلیل لازم است یک بازنگری اصولی در این ارتباط صورت بگیرد، زیرا هم خانواده‌ها از این موضوع رنج می‌برند و هم این امر بر مبانی توسعه کشور اثر سوء دارد و روند توسعه را کند می‌کند. زیرا انسان سالم، محور توسعه پایدار است و با به خطر افتادن سلامت انسان، همه چیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد.
این نماینده ادامه می‌دهد: زمینه مصرف روانگردان‌ها و داروهای محرک بسیار زیاد است و جوانان عزیز کشور در معرض خطر هستند، شیادان سودجو که راه کسب درآمد خود را تولید و توزیع این مواد انتخاب کرده‌اند و دشمنان خارجی، درصدد هستند آسیبی به این مرز و بوم وارد کنند، در این زمینه کوتاهی نمی‌کنند و با انواع و اقسام ترفندها خواهان زمینگیر کردن جوانان هستند تا از این طریق از شتاب ایجاد شده در توسعه بکاهند.
رنجبرزاده می‌افزاید: علاوه بر اینکه بر اساس ماده 185 دولت مجاز شده با پیشنهاد سازمان مبارزه با مواد مخدر لایحه‌ای را برای مبارزه با مواد مخدر ارائه دهد، باید در این زمینه فرهنگ‌سازی جدی هم بشود و خانواده‌ها باید هشیار باشند. جوانان هم باید آگاه شوند که با یک بار مصرف این مواد تا 90 درصد احتمال اعتیاد وجود خواهد داشت.
رئیس فراکسیون مبارزه با دخانیات مجلس در پایان می‌گوید: دولت و مجلس باید این امر را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند و با جدیت به این موضوع بپردازند.
منبع: روزنامه «همدان پيام»