دسته‌ها
خرید

خرید لباس ورزشی 16 آذر شور انقلابی را در جوانان زنده كرد

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه نتیجه تمام مجاهدت‌های گذشته را باید در تحقق تئوری ساماندهی الگوی اسلامی ـ ایرانی به ظهور رساند، تاكید كرد: باید تلفیقی از معنویت، عدالت و پیشرفت را در یک نظام تعریف نمود تا به عنوان هنر راهبردی و راهگشای چشم‌انداز درآید.
به گزارش خانه ملت، در جلسه علنی روز سه شنبه 16 آذر “علی لاریجانی” در نطق پیش از دستور خود با تسلیت شهادت امام حسین (ع) اظهار داشت: سلام و درود خداوند بر سیدالشهدا که عزت و شهادت را برای بشریت معنا کرد، سلام بر آن ولی بر حق خدا که با حماسه خونین کربلا سیر بشریت را تغییر داد و تاریخ بشری سخنی به این رافعت در خود جای نداده است که «مرگ را جزء خوشبختی نمی بینم و زندگی با ستمکاران را جزء ملامت و خستگی نمی دانم».
وی عزت و سربلندی انقلاب اسلامی از پرتو حماسه حسینی دانست و گفت: خون حسین (ع) غیرت دینی و شور انقلابی را در جوانان زنده نمود.
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که 16 آذر شور انقلابی را در جوانان زنده نمود، افزود: 16 آذر یادآور حماسه سرخ مبارزه دانشجویی کشور ماست که در شرایط دیکتاتوری وابسته شاه عزت دینی و غیرت ملی را مایه حرکت خویش قرار داد و در مقابل خفقان مسلط بر جامعه در پی کودتای آمریکایی 28 مرداد برای آزادی و آزادگی جنبشی نو آغاز نمود.
لاریجانی تصریح کرد: هر چند این حرکت از آغاز خونین زاده شد و تا پیروزی انقلاب اسلامی حرکت دانشجویی با داغ  و درفش دیکتاتوری شاه عجین بود اما در طول این سالها چه در حرکت 16 آذر 1332 و چه در 15 خرداد 1342 و چه در حماسه آفرینی های علیه انقلاب فرمایشی سفید سال 1349 پایداری حرکت دانشجویی بر چند رکن استوار بود.
رئیس مجلس ادامه داد: اول موضع گیری قاطع دانشجویان در مقابل دیکتاتوری شاه که وجه غالب و گسترده این حرکت بود. دوم موضع روشن ضدآمریکایی و ضدصهیونیستی حرکتهای دانشجویی که در تمامی اقدامات آنان ظهور و بروز داشت.
لاریجانی به مسابقات فوتبال آسیایی در فروردین ماه سال 49 در تهران اشاره کرد و گفت: در این سال تظاهرات گسترده دانشجویی صحنه مسابقه ایران و رژیم اشغالگر را به شعارهای ضدصهیونیستی بدل کرد و تظاهرات را به میدان امجدیه و حومه آن کشاند.
رئیس قوه مقننه یادآور شد: ساواک در گزارش خود می نویسد شعارهای دانشجویی این گونه بود «نابود باد اسرائیل»، «مسابقه با اسراییل ننگ برای ملت»، «اسرائیل محکوم است» یا در هنگام ورود نیکسون رئیس جمهور وقت آمریکا با همه تمهیدات ساواک و دستگیری های وسیع، دانشجویان صدای ضدآمریکایی جنبش را به صحنه خیابان های محل عبور نیکسون کشاندند.
ارزش جنبش دانشجویی كمتر از دفاع مقدس نیست
علی لاریجانی در ادامه نطق پیش از دستور خود سومین رکن پایداری حرکت دانشجویی را دغدغه فرهنگی و دینی و همراهی با روحانیت عنوان کرد و اظهار داشت: هر چند در این میان جریان هایی به انحراف کشیده شدند اما متن حرکت دانشجویی، این اصالت را در خود حفظ کرد به طوری که در سال 48 که مبارزه از هنرسرای عالی نارمک و دانشگاه شیراز اوج گرفت دانشجویان دانشگاه شیراز به سیاست ترویج آزادی های جنسی و اشاعه فحشا و فساد به مبارزه برخاستند و اعلامیه افشاگرانه ای صادر نمودند که در قسمتی از آن آمده است دانشگاه را که باید محیطی پاک و مرکز روشنفکری باشد به وسیله عناصر کثیف و برنامه شوم خود به محیطی فاسد و ناسالم سوق می دهند، برآنند که با عناوین مختلف مانند انتخاب دختر شایسته، عناصر فاسد و شناخته شده ای را الگوی دانشجویان سازند و درست در همین شرایط روشنفکران و روحانیون بیدار دل را به جرم طرفداری از حق و شرافت در چنگال ساواک اسیر می سازند.
رئیس قوه مقننه ادامه داد: یا در صحنه باز گذاشتن بوفه دانشگاه در ماه مبارک رمضان، اساتید و دانشجویان آن را به صحنه محاکمه رژیم بدل نمودند که محور آن حفظ شعائر دینی بود.
لاریجانی تصریح کرد: هر چند انحراف منافقین از مسیر روحانیت و اسلام و برخی اشتباهات مرحوم شریعتی نسبت به نهاد روحانیت به ارتباط جنبش دانشجویی با روحانیت صدماتی وارد نمود اما به دلیل اصالت راه دانشجویی و حضور شخصیت های مبارز روحانی که عمدتا در صدر انقلاب اسلامی و حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسیدند این ارتباط به صیانت و تحرک اصیل جنبش دانشجویی کمک شایانی نمود.
رئیس مجلس شورای اسلامی به نقش بارز و برجسته شهید آیت الله مطهری و حضرت آیت الله خامنه ای (دامه برکاته) در ایجاد ارتباط بین دانشجویان و روشنفکران با روحانیت اشاره کرد و گفت: واقعیت آن است که آنچه جریان دانشجویی را با همه فراز و فرودهای سالهای قبل و بعد از انقلاب حفظ نمود، شور و حماسه حسینی و آن شعار تحول برانگیز اباعبدالله (سلام الله علیه) بود.
وی با تاکید بر این که این صراط حماسی و مقدس، شور و بصیرت زندگی عزتمندانه را در حرکت دانشجویی پایدار نمود، خاطرنشان ساخت: اگرچه راه آنان نیز شبیه حماسه حسینی خونین شد اما به قول شهید مطهری «امام حسین (ع) خونین شدن این صحنه را می خواست و بلکه خودش آن را رنگ آمیزی می کرد».
رئیس مجلس شورای اسلامی چهارمین رکن پایداری و اعتلابخشی حرکت دانشجویی را پیوند حرکت دانشجویی با امام خمینی (قدس السره) دانست و اظهار داشت: این پیوند هم عامل اعتلابخشی این حرکت و هم صیانت کننده راه آنان و هم پیوند دهنده جنبش دانشجویی با توده های مردم.
نماینده قم تصریح کرد: این 4 عامل باعث شد که جنبش دانشجویی پس از انقلاب نیز در صحنه مبارزه با آمریکا که نماد آن تسخیر لانه جاسوسی بود در دفاع از انقلاب که نماد آن حضور دانشجویان در جنگ بود و مبارزه با ناراستی ها در داخل کشور که یکی از مظاهر آن در دفع فتنه و توطئه های سال گذشته بود، از سر آگاهی و بصیرت در صحنه حاضر و وظیفه دینی خود را محقق ساخت.
حرکت دانشجویی حامل کوله باری از تجربیات انقلابی
رئیس قوه مقننه حرکت دانشجویی را حامل کوله باری از تجربیات ذی قیمت انقلابی دانست و تاکید کرد: این جنبش می‌تواند در تئوری‌سازی حرکت آینده انقلاب موثر واقع شود و مطمئنا ارزش آن کمتر از دفاع مقدس نیست و نمونه آن در مباحث اخیر رهبر معظم انقلاب در تدوین الگوی توسعه اسلامی ایرانی بیان گردید که امر بسیار پراهمیتی است.
لاریجانی با بیان این که نتیجه تمام مجاهدت‌های گذشته را باید در تحقق تئوری ساماندهی الگوی اسلامی ـ ایرانی به ظهور رساند، اظهار داشت: باید تلفیقی از معنویت، عدالت و پیشرفت را در یک نظام تعریف نمود تا به عنوان هنر راهبردی و راهگشای چشم‌انداز درآید.
رئیس مجلس خاطرنشان ساخت: مناسب است مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیسیون‌های تخصصی مجلس با دعوت از صاحب نظران در این حرکت ملی همت نمایند.