دسته‌ها
خرید

خرید لباس ورزشی فيفا فاسد نيست، انگليس بازنده است !

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، ‘سپ بلاتر’ چهارشنبه شب بشدت از سازمان تحت پوشش خود دفاع كرد و انگليس را ‘بازنده متكبري’ خواند كه نسبت به انتخاب روسيه و قطر به عنوان ميزبانان جام جهاني 2018 و 2022 واكنش نشان داده است. بلاتر كه با هفته نامه سوئيسي ‘ول كات’ مصاحبه مي كرد، گفت: به صراحت مي گويم كه هيج فساد سازمان يافته اي در فيفا وجود ندارد. همه اين حرفها مهمل است. ما از نظر مالي پاك و شفاف هستيم.
دادگاه اخلاق فيفا روز پنج شنبه گذشته پس از انتشار مطالبي در يك روزنامه انگليسي مبني بر خريد و فروش آرا در اين نهاد، 2 عضو كميته اجرايي خود را تعليق كرد. بلاتر در عين حال از ‘شيطنت’ رسانه ها اندكي قبل از راي گيري براي تعيين ميزبان جام جهاني فوتبال انتقاد كرد.
در روزي كه راي گيري در جريان بود، مسئولان كميته پيشنهاد ميزباني انگليس در جام جهاني 2018 چند نفر از راي دهندگان را متهم كردند كه در گفت و گو با شاهزاده ويليام و ديويد كامرون نخست وزير آن كشور حمايت خود از انگليس را اعلام كرده بودند. بلاتر گفت: از واكنش انگليس كه آن را ‘خاستگاه بازي جوانمردانه’ خواند، شگفت زده شده است. وي افزود: بعضي از آنها نشان دادند كه بازندگان بدي هستند. در برخي از واكنش هاي آنها، اندكي تكبر غربي و مسيحي را احساس كردم.
بلاتر در عين حال از روند انتخاب فيفا كه پر مخاطره ترين و گران ترين پيشنهادها را برگزيد و ميزباني جام جهاني فوتبال را براي نخستين بار به اروپاي شرقي و خاورميانه برد، دفاع كرد. وي گفت: اين فلسفه من است كه فوتبال را گسترش دهم. مناطق بعدي كه نياز داريم آن ها را تسخير كنيم چين و هند خواهد بود. رييس فيفا اظهار داشت: فوتبال يك موضوع سياسي و يك هيولا شده است البته هيولاي مثبت. سه روز قبل از راي گيري براي تعيين ميزبانان جام جهاني فوتبال، شبكه خبري بي بي سي و روزنامه هاي سوئيس و آلمان نوشتند سه عضو ارشد فيفا از يك شركت بازاريابي ورزشي در دهه 1990 رشوه گرفته اند.
بلاتر، ‘ عيسي هاياتو’ رييس فدراسيون فوتبال آفريقا را مثال زد و گفت: رسانه ها از او چهره يك مجرم ساختند، زيرا حدس زده مي شد فدراسيون او 25 هزار دلار رشوه گرفته است. اما من به شما مي گويم ‘هاياتو پسر يك سلطان است و هيچ كار اشتباهي انجام نداده است’. رييس فيفا همچنين درباره گزارشهايي كه حكايت مي كرد خود او مبالغي پول از ‘ريكاردو تيكسيرا’ رييس فوتبال برزيل و ‘نيكلاس لئوز’ رييس كنفدراسيون آمريكاي جنوبي گرفته است گفت كه اين مبالغ ناچيز بوده است. وي گفت: 15 سال پيش مقامات خارجي فيفا مبالغي مي گرفتند كه در آن زمان غيرقانوني نبود و حتي از آن ماليات كسر مي شد. رييس فيفا از روند انتخاب ميزبان جام جهاني در اين نهاد دفاع كرد و گفت كه او روند كار در فيفا تا 12 سال آينده را ترسيم كرده و نگاهش به آينده است.