دسته‌ها
خرید

خرید لباس ورزشی مالیات، معضل سرمربیان تیم ملی فوتبال ایران

 Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: افشین قطبی، سرمربی کنونی تیم ملی‌ فوتبال ایراندر شرایطی که اختلاف بین علی دایی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران با فدراسیون فوتبال بر سر مبلغ قرارداد و ابهامات مالیاتی او همچنان به قوت خود باقی است، افشین قطبی سرمربی فعلی ملی‌پوشان نیز با همین مشکل مواجه شده است.
باید اذعان داست که در فوتبال حرفه‌ای جهان به دلیل شفافیت مفاد قراردادها، چنین مشکلاتی به ندرت پیش می‌آیند. ابهامات فراوان در نظام مالیاتی جمهوری اسلامی ایران در دامن زدن بر حاشیه‌های این معضل بی‌تاثیر نیست.
 
سال گذشته، مدير حقوقی باشگاه پرسپوليس با تشريح قرارداد قطبی از مشكل مالياتی او خبر داده و گفته بود: «من مرجع اعلام ممنوع الخروج بودن ايشان نيستم، اما اداره دارایی می‌تواند در صورت پرداخت نشدن ماليات، افراد را ممنوع الخروج و اموالشان را نيز توقيف كند.» بلافاصله مدیر برنامه‌های افشین قطبی با تکذیب این اظهارات، از حل شدن موضوع خبر داده بود.
 
با گذشت یکسال از آن ماجرا اما مجدداً این پرونده گشوده شده است و حتی طبق اظهارات افشین قطبی، او با ممنوعیت خروج از کشور مواجه شده و ناگزیر، به کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران شکایت کرده است.
 
قرارداد قطبی در سال ۱۳۸۷ با پرسپولیس، حدود یک ميليارد و صد ميليون تومان برای يک فصل بود که تعلقات ديگری چون پاداشها، اسكان، ماشين با راننده، تلفن همراه، بليطهای رفت و برگشت به آمريكا و اروپا، كليه هزينههای سفر و اقامت همسرش در ايران و غیره را دربرداشته و پنج درصد ماليات كليه اين هزينهها نیز برعهده باشگاه بوده است.
 
قطبی حالا باید رقمی در حدود ۲۴۰ میلیون تومان به اداره مالیات بپردازد. مصطفی شکری معاون حقوقی باشگاه پرسپولیس به خبرگزاری ایسنا می گوید: «سهم پرسپوليس از ماليات قرارداد قطبی حدود هجده ميليون تومان است كه در كنار بدهی ۲۴۰ ميليون تومانی او، وزنی ندارد.» به گفته او شاید قطبی قراردادهای كاری ديگری هم داشته که منجر به افزایش بدهی مالیاتیاش شده است.
 
مدیر برنامه‌های افشین قطبی که سال گذشته در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، از حل شدن مشکلات مالیاتی قطبی خبر داده بود، این بار می‌گوید: «قرارداد قطبی برای سال اول ۹۰۰ هزار دلار و برای سال دوم یک ميليون دلار بود. بعد هم كه قطبی رفت، دريافتی‌اش حدود ۳۵۰ ميليون تومان شد. ماليات به طور طبيعی برعهده باشگاه است.»
 
در خور توجه آنکه خود قطبی نیز به خبرگزاری فارس گفته است که بی‌تردید باید پرسپولیس این مبلغ را بپردازد. اما بخش حقوقی سازمان تربيت بدنی، در نامهای به باشگاه پرسپولیس که زیر مجموعه این سازمان است، تاکید كرده كه پرداخت ماليات افشين قطبی، ارتباطی به باشگاه پرسپوليس ندارد.
 
به هر تقدیر، در آستانه آغاز جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۱۱ و حساسیت ورزش دوستان ایرانی به نتایج تیم ملی فوتبال، فوتبال ایران همچنان تحت الشعاع پروندههای مالیاتی سرمربی قبلی و سرمربی کنونی ملی‌پوشان ایران است. تیم ملی فوتبال ایران روز شانزدهم دی ماه، برای حضور در جام ملتهای آسیا عازم قطر خواهد شد.